Answer:
The answer is: 1) II > I > III
Explanation:
<u>Pricing scheme I: $2 million profit</u>
- Price $150,000
- Contribution margin = $150,000 - $50,000 = $100,000
- 35 units sold x $100,000 = $3.5 million
- profit = $3.5 million - $1.5M = $2 million
<u>Pricing scheme II: 2.25 million profit</u>
- Price $200,000
- Contribution margin = $200,000 - $50,000 = $150,000
- 25 units sold x $150,000 = $3.75 million
- profit = $3.75 million - $1.5M = $2.25 million
<u>Pricing scheme III: $1.5 million profit</u>
- Price $250,000
- Contribution margin = $250,000 - $50,000 = $200,000
- 15 units sold x $200,000 = $3 million
- profit = $3 million - $1.5M = $1.5 million
Answer:
See below
Explanation:
Given the above information, we will apply the formula below to compute direct labor rate variance.
Direct labor rate variance =
(SR - AR) × AH
Stanadard (Rate) SR = $6
Actual Hour (AR) = $6.25
Actual Hour (AH) = 30,000
Then,
Direct labor rate variance
= ($6 - $6.25) × 30,000
= -$0.25 × 30,000
= -$7,500
= $30,000 Unfavorable
It is unfavourable because the actual rate is more than the budgeted rate.
Answer: 178 calories
Explanation:
From the question, we are informed that Jessica weighs 125 lbs and that she rode a bike at 17 mph for 25 minutes. It should be noted that 17 mph is thesame as 0.057 cal/lb/min.
Therefore, the calorie cost of this activity will be:
= 0.057 x 125 = 7.125
We then multiply 7.125 by the number of minutes used. This will be:
= 7.125 x 25
= 178 calories
Answer: Interest revenue for $2400
Explanation:
From the question, we are informed that Bay Company acquires 60, 8%, 5 year, $1,000 Community bonds on January 1, 2014 for $60,000. The journal entry to record this investment includes a debit for Interest revenue for $2400.
This was calculated in the following way:
= $60,000 × 8% × 1/2
= $60,000 × 0.08 × 0.5
= $2400 interest revenue
Answer:
3N + 25M + P ≤ 45
Explanation:
Let the number of Newspaper Stories taken=N
Newspaper stories take 3 hours to write.
Total Hour spent on Newspaper Stories=3N
Let the number of Magazine Articles taken =M
Magazine articles take much longer to write 25 hours per article.
Total Hour spent in Magazine Articles=25M
Let the number of Proofreading jobs taken =P
Proofreading pays for every 1 hour
Total Hour spent in Proofreading jobs=P
Since both newspaper stories and magazine articles must be completed in the week they are started.
The writer doesn't want to work more than 45 hours per week. So his total hour in a week is less than or equal to 45.
The Constraint that limits the amount of time the writer will work in a week is given as:
3N + 25M + P ≤ 45