C seems to be the most logical answer to me.
Answer:
Unit cost 82
Explanation:
Vaiable cost per unit:
materials 49
Labor 28
Variable OH 5
Unit cost 82
<em>The variable selling and administrative expense</em> will be listed in the income statemnt as part of the variables cost to determinate the contribution, but it is not part of the production cost, <u>it doesn't activate through inventory.</u>
Answer:
A. $575,000 + $125,000 - $560,000
Explanation:
According to the ending inventory report, cost of sales would be calculated as follow;
Cost of sales = Beginning inventory + Purchase - Ending inventory
Cost of sales = $575,000 + $125,000 - $560,000
Darby's correct response is $0.045 per share.
Because we can calculate earnings per share by taking net income after taxes and then dividing it by the total number of common shares that are issued.
Income after taxes = <span>$2,000,000
shares = $44,000,000
Earnings per share = $2,000,000 / $44,000,000
=$2/$44
=$0.045</span>