Given that you did not include the diagram showing the circle, the tangent line and the points Q, R, and S, I am going to give you the explanation to answer the question.
1) The tangent lines to a circle form a 90° angle with the radius at the point of intersection.
2) Therefore, if the point of intersection of the tangent line and the circle is named R, and the points S and Q are one the center of the circle and the other is on the line RQ, then you know that the segment SR is a radius and the line RQ is the tangent, which means that they are perpendicular, i.e. the angle QRS is measures 90°.
In this case the answer is m angle QRS = 90°.
3) Otherwise the angle is different to 90° and you need to observe the figure to conclude whether it is greater than 90°, less than 90° or there is not enough information.
Recall the important identities:
i)

, the difference of squares formula.
ii)

, for any angle x.
Then,
from i)

then, from ii), we have

Answer: cos(theta)
Answer:
dy/dx = -1/√(1 - x²)
For 0 < y < π
Step-by-step explanation:
Given the function cos y = x
-siny dy = dx
-siny dy/dx = 1
dy/dx = -1/siny (equation 1)
But cos²y + sin²y = 1
=> sin²y = 1 - cos²y
=> siny = √(1 - cos²y) (equation 2)
Again, we know that
cosy = x
=> cos²y = x² (equation 3)
Using (equation 3) in (equation 2), we have
siny = √(1 - x²) (equation 4)
Finally, using (equation 4) in (equation 1), we have
dy/dx = -1/√(1 - x²)
The largest interval is when
√(1 - x²) = 0
=> 1 - x² = 0
=> x² = 1
=> x = ±1
So, the interval is
-1 < x < 1
arccos(1) < y < arxcos(-1)
= 0 < y < π
Answer:
The answer is
her score was in the top 85% of all test takers' scores.
Step-by-step explanation:
Percentile is the relative standing in a set of data from the lowest values to highest values.
If your score is in the 85th percentile, it means that 85% of the scores are below your score and 15% are above your score.
"Then I will need an average quality score of <u>3.28</u> to meet 85.28 goal."
<u>Step-by-step explanation</u>:
- current average quality score = 82
- improvement on average quality score = 4% of 82
⇒ (4/100)
82
⇒ 82/25
⇒ 3.28
The improved average quality score = 82+3.28 = 85.28
The employee needs an average quality score of 3.28 to meet the goal of 85.28