Given:
Spoilage rate of fruits = 9% = 0.09
To find:
Amount of fruits to be order to have 100 pounds of peaches and considering the spoilage rate.
Solution:
Let the required amount of fruits you should order be x.
So, spoiled fruits = 9% of x = 0.09x
He would like to have 100 pounds of peaches to sell.


Divide both sides by 0.91.



The required amount of fruits to be order is 110 lbs. Therefore, the correct option is D.
Answer:
3m = 18
Step-by-step explanation:
9 + 12m = 6 + 15(m - 1)
9 + 12m = 6 + 15m - 15
3m = 18
Let
x---------> represent the number of miles Troy's has driven
y--------> represent the amount of gas in Troy's truck
we know that
the equation that represents the amount of gas, y, in troy' s truck after driving a certain number of miles, x is

where
m is the slope---------> 
in this problem the slope is equal to 
it's negative because the tank is going to be consumed
assuming he starts with a full tank

substitute in the formula above

therefore
the answer is
the equation 
1.5x+x=1380
2.5x=1380
x=552 miles
A is the solution.