We have been given that a company makes wax candles in the shape of a solid sphere. Each candle has a diameter of 15 cm. We are asked to find the number of candles that company can make from 70,650 cubic cm of wax.
To solve our given problem, we will divide total volume of wax by volume of one candle.
Volume of each candle will be equal to volume of sphere.
, where r represents radius of sphere.
We know that radius is half the diameter, so radius of each candle will be
cm.



Now we will divide 70,650 cubic cm of wax by volume of one candle.



Therefore, 40 candles can be made from 70,650 cubic cm of wax.
Answer:
The number is n-0.75
Step-by-step explanation:
Here in this question, we are interested in giving a number which is 75% of 1 less than a number n.
The first thing we do here is to calculate the value of 75% of 1.
That would be;
75/100 * 1 = 0.75
So this value less than n will be;
n- 0.75
This is the concept of application of the Pythagorean theorem. The resultant speed of the motorboat which is crossing the river that has a northward current of 5 m/s at a speed of 8 m/s will be given by:
c^2=a^2+b^2
c^2=8^2+5^2
c^2=64+25
c^2=89
c=sqrt89
c=9.4 m/s
It is important to note that all the information's required are already given in the question
Probability that a day will be hot = 0.15 + 0.10
= 0.25
Probability that a day will be sunny = 0.15 + 0.30 + 0.10
= 0.55
Adding the above two probabilities, we get = 0.25 + 0.55
= 0.80
Now
Probability that a day will be both hot and sunny = 0.15
So
Probability that a day was hot or sunny = 0.80 - 0.15
= 0.65
I hope the procedure is clear enough for you to understand.