Answer:
The sample mean is$ 52
The claimed population mean is $58
Step-by-step explanation:
American households spent an average of about $52 in 2007 on Halloween merchandise such as costumes, decorations and candy. This tells you that the sample mean is$ 52.
1500 households were surveyed in 2008 and found an average spending of $58 0n Halloween tell us that the claim's population mean is $58
I had to read this a couple of times to see this was not about time, but is a right triangle problem. If the hour hand is at three, let us consider that a leg of a right triangle, we will consider the hypotenuse as the second hand.
Sketch the picture.
The hypotenuse is 9 cm. the angle is found by:
the (hour hand) is pointing directly at the 12. I expect you mean the minute hand. The angle between the minute hand and the second hand is 25/60*360 = 150 which make the angle between the hour hand and the second hand. 150 -90 =60
so the second hand and the hour hand gives us a right triangle, with a 60 degree angle and a hyp. of 9 cm.
cos 60 = x/9
9 cos 60 =x
<span>
x = 4.5 cm
I hope my answer has come to your help. Thank you for posting your question here in Brainly. We hope to answer more of your questions and inquiries soon. Have a nice day ahead!
</span>
Answer:
C. 22
Step-by-step explanation:
Inverse Alternate Interior Angles Theorem sttes that if two lines a and b are cut by transversal f so that the alternate interior angles are congruent, then a║b.
To prove that lines a and b are parallel, equate the measures of angles 96° and (6x-36)°:

Company 1: f(x) = 0.25x² - 8x + 600
f(6) = 0.25(6²) - 8(6) + 600 = 9 - 48 + 600 = 561
f(8) = 0.25(8²) - 8(8) + 600 = 16 - 64 + 600 = 552
f(10) = 0.25(10²) - 8(10) + 600 = 25 - 80 + 600 = 545
f(12) = 0.25(12²) - 8(12) + 600 = 36 - 96 + 600 = 540
f(14) = 0.25(14²) - 8(14) + 600 = 49 - 112 + 600 = 537
company 2:
x g(x)
6 862.2
8 856.8
10 855
12 856.8
14 862.2
Based on the given information, the minimum production cost of company 2 is greater than the minimum production cost of company 1.