Answer:
test statistic (Z) is 2.5767 and p-value of the test is .009975
Step-by-step explanation:
: percentage of students who smoke did not change
: percentage of students who smoke has changed
z-statistic for the sample proportion can be calculated as follows:
z=
where
- p(s) is the sample proportion of smoking students (
=0.25)
- p is the proportion of smoking students in the survey conducted five years ago (18% or 0.18)
- N is the sample size (200)
Then, z=
≈ 2.5767
What is being surveyed is if the percentage of students who smoke has changed over the last five years, therefore we need to seek two tailed p-value, which is .009975.
This p value is significant at 99% confidence level. Since .009975 <α/2=0.005, there is significant evidence that the percentage of students who smoke has changed over the last five years
A: a flow chart would best describe the steps
Answer:
Step-by-step explanation:
<u>Below numbers are divisible by the number of students:</u>
<u>Lets find GCF of 24 and 36:</u>
- 24 = 2*2*2*3
- 36 = 2*2*3*3
- GCF(24,36) = 2*2*3 = 12
The largest possible number of students is 12
Solution:
we are given that
Nathan takes 42 minutes to thread a distance of 4.5 miles on a threadmill.
we have been asked to find the average distance covered in one minute.
Using the concept of unity we can write
Since Nathan takes 42 minutes to cover a distance of 4.5 miles.
So in 1 minute Nathan will cover a distance of 
Hence avearge distance covered in one minute is 1.1 miles.
step 1: distributive property.
step 2: combine like terms.
step 3: subtraction property of equality.
step 4: addition property of equality.
step 5: division property of equality.
hope this helps.