Answer:
$68.23
Explanation:
In this question, we apply the dividend growth rate model which is shown below:
The computation of the current share price is shown below:
= (Current year dividend) ÷ (Rate of return on company stock - growth rate)
= ($4.23) ÷ (10.6% - 4.4%)
= ($4.23) ÷ (6.2%)
= $68.23
We simply find out the ratio between the current year dividend per share and difference between the rate of return and the growth rate
Answer:
Vulnerability analysis
Explanation:
Since the organization has hired a security consultant to help them reduce their risk from future attacks, What the consultant would use to identify potential attackers is vulnerability analysis.
Vulnerability Analysis is a vulnerability assessment which entails an in-depth analysis of the building functions, systems, and site characteristics to identify: 1. Weaknesses in the system and
2. Determine mitigation or corrective actions that can be designed and implemented to eradicate vulnerability or reduce the vulnerabilities.
Answer:
Budgeted purchases for second quarter is 165000 pounds
Explanation:
The per unit requirement of material A is 2 pounds.
We first need to calculate the closing inventory of Material A at the end of first quarter and at the end of second quarter.
<u />
<u>End of first quarter</u>
The closing inventory for First quarter should be enough to meet 25% production requirement for next quarter. 25% production requirement for second quarter is 40000 pounds.
Production requirement - Second quarter = 80000 * 2 = 160000
25% of 160000 = 40000 pounds
<u />
<u>End of second quarter</u>
The closing inventory for First quarter should be enough to meet 25% production requirement for next quarter. 25% production requirement for second quarter is 45000 pounds.
Production requirement - Second quarter = 90000 * 2 = 180000
25% of 180000 = 45000 pounds
Budgeted Purchase -Second quarter = Closing Inventory in pounds + production in pounds - Opening Inventory in pounds
Purchase requirement - First quarter = 45000 + 160000 - 40000 = 165000 pounds
Answer:
The answer is B.
Explanation:
Gross profit is the difference between a company's net sales or total revenue and cost of sales or cost of goods sales.
Sales revenue is $433,000
Cost of Goods Sold is $240,000
Remember that Gross profit is Sales revenue - cost of goods sold.
Sales revenue----------------------------$433,000
Minus: Cost of Goods Sold----------$240,000
Gross profit--------------------------------<u>$193,000</u>
Answer:
use promotions to get consumers to try the brand
Explanation:
Based on the scenario being described within the question it can be said that Walkane Juices is an underdog which is trying to use promotions to get consumers to try the brand. This is done with the hopes that the promotion will attract a large amount of individuals who may otherwise never try the brand, and once they try the brand they may like it and decide to start buying the product. Thus increasing sales for the company.