Answer:
Inventory= $5,040
Explanation:
Giving the following information:
March 1, 2021, inventory: 1,000 gallons @ $7.20 per gallon = $7,200
Purchases:
Mar. 10 600 gals @ $ 7.25
Mar. 16 800 gals @ $ 7.30
Mar. 23 600 gals @ $ 7.35
Sales:
Mar. 5 400 gals
Mar. 14 700 gals
Mar. 20 500 gals
Mar. 26 700 gals
Total units= 3,000
Total sales= 2,300
Ending inventory= 700 units
LIFO (last-in, first-out)
Inventory= 700*7.20= $5,040
Answer:
7.53%
Explanation:
Calculation for the discount rate of d(0,4)d(0,4)
The discount factor is : d=1/1+i
And given that the interest rates are compounded annually the discount factor will gives the present value of the bond when provided with the interest rate and maturity value.
Therefore the present value of a bond with a maturity value of 1 will be;
Present value=1 /(1+i1) (1+i) (1+i3) (1+i4)
Present value=1 / (1.07) (1.073) (1.077) (1.081)
Present value=0.748
The present value of a bond with a maturity value of 1 will therefore be 0.748.
Now, let calculate the discounting factor for the whole 4 years:
1 (1+d (0,4))‐⁴ =0.748
(1+d(0,4))=0.748‐¹/⁴
1+d (0,4) =1.0753
d (0,4)=0.0753
Therefore the discount rate will be 7.53%
Answer:
The answer is: Total DPMO of the overall process is = 4,733.33
Explanation:
To calculate the defects per million opportunities (DPMO) we use the following formula:
DPMO = (D/(U*O))*1,000,000
- Defects = D
- Unit = U
- Opportunity to have a defect = O
We are given the following data:
<u>Service A:</u> <u>Service B:</u>
D = 10 D = 17
U = 500 U = 1,000
O = 15 O = 5
DPMO Service A = [10 / (500 x 15)] x 1,000,000 = 1,333.33
DPMO Service B = [17 / (1,000 x 5)] x 1,000,000 = 3,400
Total DPMO = 4,733.33
In July, Goldcorp had sales of $540,000. Of this, the 4% sales commission= $21,600, the shipping expenses was 1% at $5400, and the manager's monthly salary was $23,750, plus miscellaneous expenses was $15,000. So I would say that the budgeted expenses would be $21,600+$5400+$23750= $50,750, assuming that miscellaneous expenses were not budgeted. Total expenses would be $65,750 if the $15,000 was included.
Answer: B.) 18.67%
Explanation:
WACC = Debt/(Depth +Equity)
Equity Details ;
Stock price = $15.25 per share
Total stock = 10,000,000
DEBT details :
Total bond = 40,000
Interest on bond = $875
WACC =(40,000×875) ÷ [(40,000 × 875)+(10, 000,000×15.25)]
WACC =[ 35,000,000 ÷ (35,000,000 +152500000) ]
WACC =35,000,000 ÷ 187500000
WACC = 0.18666666666666
WACC = 18.67%