Answer:
The gain is subtracted from net income in the operating activities section
Explanation:
Given that
Sale value of an equipment = $230,000
And, the gain on the sale = $45,000
So by considering the above information
We can say that the Sale value of an equipment is shown in the investing activities as a cash inflow while the gain on the sale is to be subtracted from the net income in the operating activities and if there is a loss than it would be added to the net income
Answer:
Risk on the critical path should be given higher priority than activities that are not part of the critical path, or that have a positive slack.
This is because incurring in a riks that is on the critical path can seriously alter the schedule of a project, to the point that the project could be delayed or put off.
Range of reaction asserts that our genes set the boundaries within which we can operate and our environment interact with our genes
Explanation:
Range of reaction is that the characteristics that are expressed in the individuals are the results of the change in the both genetic characters and the changes that occur in the environment
They are also influenced by other factors like that the things to which they are exposed and the rate at which they occur if the father is a foot ball player the child is also automatically exposed to that environment which alters the phenotype of the child
Answer: Incomplete please attach a picture of this email so we can identify the appropriate sign off. Thank you
Explanation:
Answer:
Company should focus on variances that total is $120,000 U
Explanation:
Given:
Variable-overhead spending variance = $50,000 U
Variable-overhead efficiency variance = $28,000 U
Fixed-overhead budget variance = $70,000 U
Fixed-overhead volume variance = $30,000 U
Computation:
The company should pay initial attention to its expenses whether it is a fixed or variable expense.
Company should focus on variances = Variable-overhead spending variance + Fixed-overhead budget variance
Company should focus on variances = $50,000 U + $70,000 U
Company should focus on variances = $120,000 U