Answer:
Intrinsic value of Stock C is 300
Explanation:
given data
expected pay dividend = $3
growth rate of dividends = 9%
stock C require a rate of return = 10%
stock D require a rate of return = 13%
solution
we get here intrinsic value by the DDM method
intrinsic value = Upcoming Dividend ÷ ( Required rate of return - Growth rate of stock ) .................1
intrinsic value =
intrinsic value =
intrinsic value = 300
so intrinsic value of Stock C is 300
<span>Lacoste is widely known for its cotton knit shirts. it is perceived to be of superior quality, garners a certain status among its users, and therefore command a premium price. Lacoste therefore has brand protection from competition and price competition.</span>
Answer:
The correct answer is 1,25.
Explanation:
The Coefficient of variation (CV) is a measure of the relative dispersion of a set of data, which is obtained by dividing the standard deviation of the set by its arithmetic mean and is usually expressed in percentage terms.
In this case the standard deviation is divided over the expected return, and we have to:
30/24 = 1.25
Answer:
B. Avoiding eye contact when talking to people.
Explanation:
There are some people who do not have control over themselves. Oftentimes, others take undue advantage over them because they lack self confidence, and most often than not, do not always take charge of interpersonal relationships. This type of behavior is called non assertiveness.
Non assertive people easily gets influenced by people hence are termed as being manipulable. Some of the causes are ; lack of motivation, having high regards or expectation of others, always dwelling on the past, lack of focus on what they intend to achieve etc. However, this type of behavior can be corrected through constant feedback to whoever that is involved. Also, such people should be treated respectfully by giving them the attention they required.