Answer:
The ribbon cost per foot $0.6 per foot
Step-by-step explanation:
Total number of ribbon used = (5.75 + 11.75) = 17.50 feet
17.50 feet of ribbon cost = $10.50
1 foot of ribbon cost = x
Cross Multiply
17.50 × x = 1 foot × $10.50
x = 1 foot × 10.50/17.50
x = $0.6
The ribbon cost per foot $0.6 per foot
Answer:
kamusta
Step-by-step explanation:

notice the picture of the graph added here
low and behold, x = -17, y is 0, and x= 15, y is 0
the graph is touching the x-axis, an x-intercept
or so-called, a "solution"
Hey!
Your answer would be:
x-intercept: The number of cups of lemonade that must be sold to break even.
y-intercept: Money spent before the sale of the first cup of lemonade.
Took the test <3
Let X be the original price.
Do a 40% increase we get the price: X+0.4X=1.4X
Doing a 25% off we get the new price:
(1.4X)-0.25(1.4X)=1.05X
=X+0.05X.
The new prices are 5% increase from the original price.