Initial repair cost = $1200
Gratuity = 15% of the initial repair cost
= 15% of 1200

= 15 × 12
= 180
Hence, the gratuity for the service is $180.
Answer:
test statistic (Z) is 2.5767 and p-value of the test is .009975
Step-by-step explanation:
: percentage of students who smoke did not change
: percentage of students who smoke has changed
z-statistic for the sample proportion can be calculated as follows:
z=
where
- p(s) is the sample proportion of smoking students (
=0.25)
- p is the proportion of smoking students in the survey conducted five years ago (18% or 0.18)
- N is the sample size (200)
Then, z=
≈ 2.5767
What is being surveyed is if the percentage of students who smoke has changed over the last five years, therefore we need to seek two tailed p-value, which is .009975.
This p value is significant at 99% confidence level. Since .009975 <α/2=0.005, there is significant evidence that the percentage of students who smoke has changed over the last five years
Where does that StartFraction ... mess come from? -- I've seen it in other questions.

Comparing that to the general quadratic formula

we see b=-10 (agreeing in both places) a=7 (two places), c=-2
Answer: 7x² - 10x - 2 = 0
There are 54 muffins in the basket al you have to do is multiply the 60 by the added percentages which is .9 and you get the answer of 54
A. 2x3=6 and 6x12=72 so 78 is greater than 36
6+72=79 which is less than 90