Answer:
D. $525,000
Explanation:
budgeted production = 15,000 units/month
unit production time required = 30 minutes => 0.5 hours
direct labor rate = $70 per hour
Budgeted cost of direct labor for the month = 15,000 * 0.5 * 70
= $525,000
Answer:
Shellhammer Company
Ending inventory = $712
Cost of goods sold = $2,492
Explanation:
a) Data and Calculations:
Date Item Units Unit Cost Total Cost
September 1 Inventory 100 $3.34 $334.00
September 8 Purchases 450 3.50 1,575.00
September 18 Purchases 350 3.70 1,295.00
September 30 Total 900 $3,204.00
Ending inventory 200
Cost of goods sold 700
Weighted Average cost = Total cost of goods available for sale/Total units available for sale
= $3,204/900 = $3.56
Value of Ending Inventory = $3.56 * 200 = $712
Value of Cost of goods sold = $3.56 * 700 = $2,492
b) The weighted average inventory costing, under the period inventory system, used by Shellhammer is an assumption that the costs attributable to ending inventory and cost of goods sold are determined from the average cost per unit and that these the average cost is ascertained at the end of the period. Therefore, the cost of beginning inventory and purchases are accumulated and divided by the units of goods available for sale.
Answer:
On one hand, the principle of management which is being ignored in this case is that of Unity of Command.
Explanation:
The principle of Unity of Command stipulates all staff or employee, for sakes of clarity and avoidance of confusion, an abiguity, should take instructions from only one boss or line manager.
On the other hand, the principle of management that is being followed in the above case is that of Taylors Functional Foremanship.
The practice of this technique requires that planning and execution be seperated according to areas of specialisation. Specialisation is the primary logic or argument in the Taylors Functional Foremanship principle. Taylors advocates that each foreman needs to be highly proficient, possess special know-how and be capable of directing the staff with high exuberance and tact.
Cheers!
Answer:
Holly must save $2845.81 at the end of each year
Explanation:
first calculate the value of tuition fees at n = 18
Cash flow formula = Tuition × 
Discounted CF formula = Cash flow ÷ 
10.00% 0
Year Cash flows Discounted CF
0 33,799.32 33799.32
1 36,165.28 32877.52
2 38,696.84 31980.86
3 41,405.62 31108.66
FV = $129,766.37
PV = 0
N = 18
rate = 10%
using PMT function in Excel
Annual contribution = $2845.81
With the current
exchange rate provided by the word bank, 1 US dollar would be the equivalent of
64.43 Indian Rupees or INR. By knowing this exchange rate, you can simply
divide the given amount which is 862,800 Indian Rupees by 64.43 INR. After dividing
the two amounts, you will probably have 13,391.28 as your answer. There are a
lot of ways in the digital age to convert currencies right now. However, when
you exchange your money in exchange centers,do not expect to have the same
amount you just calculated since you will be paying for a few taxes and service
fees.