The answer is the type of feedback offered. Responding to
a message involves of giving noticeable response to the speaker. For the
people who are good listeners, they preserved eye contact, responded with suitable
facial gestures, they inquired questions and swapped ideas. While for the poor listeners,
they had a drooping posture and yawning.
Answer:
2.5 and 25%
Explanation:
Given that,
Total contribution margin = $61,250
Net income = $24,500
Expected increase in sales volume = 10%
Degree of operating leverage:
= Total contribution margin ÷ Net income
= $61,250 ÷ $24,500
= 2.5
Percent change in income for Macom Manufacturing:
= Percentage change in sales × Degree of operating leverage
= 10% × 2.5
= 25%
Answer:
$61,175
Explanation:
Base on the scenario been described in the question, we expected to solve for the future worth
The table of the cash flow is shows in the picture
We can find that by calculating the Future worth
Future Worth = {2,500 + 1,500(P/A 7%,10) 100 + (P/G 7%,10) } [F/P 7%, 20]
Future worth = { 2,500 + 1500(7.024) + 100(27.716)}
Future worth = $61,175
Answer:
solar panel repair technician
: apprenticeship.
petroleum engineer: college degree
industrial production manager
: college degree
plumber
: apprenticeship.
landscape architect
: apprenticeship.
security installer: apprenticeship.
Answer:
The correct answer is The owners themselves.
Explanation:
The Coase Theorem points out that if property rights are well defined and transaction costs are zero, the negotiation between the parties will lead us to an optimal point of allocation in the market.
According to Coase's theorem, when the parties can negotiate freely and without major costs, it does not really matter which part initially has the right of ownership since in the end it will remain in the hands of those who value it most. The final result of the negotiation will lead us to an optimal allocation of resources.
Property rights indicate who owns or has permission to do something.