From the information given,
3 pounds = $18
Therefore, 1 pound = 18/3 = $6 (this can be treated as a constant of proportionality) such that,
Cost,C = 6*Weight, W (pounds)
Equation;
C = 6W, where C = Cost in $, and W = Weight in pounds.
Answer:
The number of textbooks of each type were sold is <u>134 math </u>and <u>268 psychology </u>books.
Step-by-step explanation:
Given:
Total number of math and psychology textbooks sold in a week is 402.
Now, let the number of math textbooks sold be
.
And, the number of psychology textbooks be
.
According to question:


Dividing both sides by 3 we get:

So, total number of math textbooks were 134 .
And, total number of psychology textbooks were 
.
Therefore, the number of textbooks of each type were sold is 134 math and 268 psychology books.
Answer:
77
Step-by-step explanation:
$2790 is shares equally between 3 committees. each committee would get - $2790 / 3 = $930
If a shirt costs $12 and the Sports Committee gets $930, the committee would get $930 / $12 = 77.5
The committee cannot get half a shirt, so the greatest number of shirt that can be purchased is 77
47 = 50 - 3 or:
47 = Mean - 1 Standard deviation
For normal distribution it means that 4 bags represent 16 % of all samples.
4 bags ------ 16%
x bags ------ 100 %
---------------------------
4 * 100 = x * 16
16 x = 400
x = 400 : 16
x = 25
Answer: 25 bags were probably taken as samples.
Answer:
(- 5, 0) and (3, 0)
Step-by-step explanation:
Given
f(x) = x² + 2x - 15
To find the x- intercepts let f(x) = 0, that is
x² + 2x - 15 = 0 ← in standard form
(x + 5)(x - 3) = 0 ← in factored form
Equate each factor to zero and solve for x
x + 5 = 0 ⇒ x = - 5 ← left x- intercept
x - 3 = 0 ⇒ x = 3 ← right x- intercept