Before your first day of work, it is a good idea to : C. Drive to work to see how long it takes
One of the most important thing to do in your first day of work is to display a good first impression, and coming late to your work at the first day will destroy your boss' first impression about you, in order to avoid that, you should check out the amount of time needed to get to work
Answer:
c. 12.56%
Explanation:
Debt-to-value=D/(D+E) =0.4=> D=0.4D + 0.4E => 0.6D = 0.4E => D/E=4/6=2/3
According to M&M proposition II with taxes,
re=r0+(D/E)(r0-rd)(1-Tax rate)
. Where re= levered cost of equity(or cost of equity when the firm is levered)=.1492, r0 = unlevered cost of equity,Tax rate=34%=.34, rd=pretax cost of debt=7.2%=0.072,D/E=2/3
re = r0+(2/3) * (r0 - 0.072)*(1-.34)
=> 0.1492=r0(1+(2/3)*(1-.34)) -(2/3)*(.072)*(1-.34)
=> 0.1492 = r0(1+0.44) -0.03168
=> 0.1492 = 1.44*r0 -0.03168
r0 = (.1492+0.03168)/1.44
r0 =0.1256
r0 =12.56%
Thus, r0=unlevered cost of equity=12.56%
Answer:
Dr interest expense $7,000
Dr notes payable $7,238
Cr cash $14,238
Explanation:
The first task is to compute interest expense on the loan in year 1 which is shown below:
interest expense=$100,000*7%
interest expense=$7,000
Principal repayment=repayment-interest repayment
Principal repayment=$14,238-$7,000=$7,238
The double entries are to debit interest expense and notes payable with $7,000 and $7,238 respectively while cash is credited with $14,238 as an outflow of cash.
Answer:
The floatation cost may be defined as the cost that is incurred or earned by any organization or a firm whenever they issue new stocks in the market. Here in the context, Mosaic Ltd is having shortage of money to incur the cost of the upcoming preference shares that they will issue. So they had raised deposits from another firm, Rosaic Ltd which had a surplus amount of fund. The money raised by Mosaic is a kind of security bond or transfer of money to another party for the safe keeping. The other firm i.e Mosaic Ltd. will return the money to Rosaic Ltd. later.