Answer:
(a) The stock price of Harrods be after the acquisition is £ 31.45
(b) The exchange ratio between the two stocks would be 0.8550
Explanation:
Harrods PLC has a market value of £139 million and 5 million shares outstanding.
Selfridge Department Store has a market value of £41 million and 2 million shares outstanding.
a) If Harrods offers 1.2 million shares of its stock in exchange for the 2 million shares of Selfridge
Shares outstanding = 5 + 1.2 = 6.2 million
Stock price = £ 195 million ÷ 6.2 million = £ 31.45
b) alpha × 195 = 51
alpha = £51 million ÷ £195 million
= 26.15%
(195 ÷ ( 5 +X ) ) × X = 51
51 (5+X) = 195X
255 + 51X = 195X
144X = 255
X = 1.77 million shares
Exchange ratio would be: 1.77 ÷ 2
= 0.8550
I think the most appropriate answer would be D.
I hope it helped you!
Answer:
Kristie reports the following income from KKM during the current tax year: (A) $54,000 ordinary income; $9,000 charitable contribution.
Explanation:
From the provided data;
KKM's net ordinary income = $180,000 ($280,000 ordinary income - $80,000 of office expenses - $20,000 payment to Kaylyn).
Since the cash distributions to Kaylyn and Megan are not deductible.
Kristie's share of this income is equal to
30% of KKM's net ordinary income
= 30% 0f $180,000
= $54,000.
In addition, Kristie reports 30% of partnership charitable contribution
= 30% of $30,000
= $9,000 of her share of the partnership's charitable contribution.
Therefore, Kristie reports the following income from KKM during the current tax year: $54,000 ordinary income; $9,000 charitable contribution.
Answer:
You bought one DVD and found out from the small prints that the American movie it contains was shot in Canada, the DVD was manufactured in Portugal, and you bought it online at Amazon.com
Explanation:
he globalization of production is referred to as the sourcing of materials from locations around the globe for a production. Complete goods and services or parts are acquired from countries where they are available at lower opportunity costs are used to manufactured new products. The globalization of production is taking advantage of differences in the quality and cost of inputs in different countries.
Advancement in information technology and transportation has fueled the globalization of production. Reduction in international trade restrictions has made it possible for companies and countries to source for the factors of production, including capital, labor, and land from nations where they are least expensive.
Answer:
The answer is $1000.
Explanation:
We can define fixed cost as the costs that does not increase or decrease as with the change in the service given or the goods produce.
According to this, we can say that the $16 price per meal and therefore the $4 ingredients are not included in the fixed cost. The light, heat and fuel are also dependent on the usage, so they do vary with the service given.
The other costs given in the question are eligible to be counted as fixed costs because they are not dependent on the number of costumers or the amount of food served.
So the fixed costs for Bella Capri per week is $250 + $150 + $600 = $1000.
I hope this answer helps.