Answer:
The cost of per kilogram of salami is = $9.1
Step-by-step explanation:
Given:
Hailey paid $13 for
kg of sliced salami.
To find cost per kilogram of salami.
Solution:
We will apply unitary method to find per kilogram cost of salami.
If
kg of salami costs = $13
Then 1 kg of salami will cost in dollars will be = 
In order to divide by mixed numbers, we will convert mixed numbers to fractions.
⇒ 
⇒ 
In order to divide by fractions we will take reciprocal of divisor and then multiply.
⇒ 
⇒ 
⇒ 
⇒ 
Thus, cost of per kilogram of salami is = $9.1