Explanation:Given data:
Yearly lease from the company = $300/weekly +$.50 for every driven mile.
Annual insurance = $50/weekly.
Customer offer = $600 for a week ( 100 gallons of fuel in the truck inclusive).
Customer pays and additional $.50 for mile driven above 500.
Solution:
Cost of fuel in the truck
= 100 * $3.25
= $325.
Insurance cost = $50.
Total cost = $375.
Customer offer – total cost
= $600 – $375.
= $225.
1.The proposal should be accepted because even after deductions of the cost of running the truck, you are still left with $225 which doesn’t include the cost the customer would incite for driving above 500 miles.
2.No, as that would only have a little effect on the cost of running the truck. So my answer would still be same.
Answer:B Both do positive work, but person X does twice as old as person Y
Explanation:
It means X has put in double the efforts of Y. That for every one efforts of Y, X does two and for every two he does four etc
Answer: The correct answer is "A.Maria is less risk-averse than Jennifer because Maria is choosing a bond with higher standard deviation.".
Explanation: We can measure the risk according to the standard deviation of its expected return, therefore: Maria is less risk averse because she is willing to take more risk in order to obtain a higher return and Jennifer instead prefers to sacrifice performance in order to be less exposed to risk.
Answer:
B
Explanation:
moneys always good motivation
Answer: $1,600
Explanation:
The training hours per employee can be calculated by multiplying the Employee Training hours by the cost of training per employee.
From the Attached document, the Baldwin company does 80 hours of training for employees.
The Training costs per Employee is;
= 80 * 20
= $1,600