Answer:
30% of ice cream are chocolate
Step-by-step explanation:
45% = vanilla
1/4 = strawberry
(1/4)×100 = 25%
chocolate = 100%-45%-25%
= 30%
Answer:
And we can find this probability using the z table and we got:
Step-by-step explanation:
Let X the random variable that represent the thickness of a population, and for this case we know the distribution for X is given by:
Where
and
We are interested on this probability
And the best way to solve this problem is using the normal standard distribution and the z score given by:
If we apply this formula to our probability we got this:
And we can find this probability using the z table and we got:
Answer:1.3
Step-by-step explanation: