Answer:
B. $1.12
Explanation:
The computation of arbitrage trading profit is shown below:-
Euro Share price = £0.875
Spot rate R = £0.6366/$1.00
1 ADR Share price in US = $5.75
1 ADR = 5 share of shares
Now, The actual price of 1 ADR P1 = 5 × Euro Share price ÷ Share price in US
= 5 × £0.875 ÷ £0.6366
= $6.87
Therefore, The Arbitrage profit = Actual price - trading price
= Actual price - Price in US
= $6.87 - $5.75
= $1.12
Therefore for computing the arbitrage trading profit we simply applied the above formula.
Answer:
$250,000
Explanation:
the down payment = cost of the house - mortgage = $550,000 - $300,000 = $250,000
Something is not right with this question, because if you have been able to save $250,000 in 5 years, it means that you saved around $50,000 a year. If you were able to save that much money per year, then you should be able to pay a higher mortgage. The average 30 year mortgage has an APR of a little over 4% (national average between 4.04% - 4.16%). That would result in a monthly payment of around $1,151 including insurance.
So you should either go to another bank (if your salary is really that high) or search a cheaper house.
Answer:
a) The company turn its inventory at 1.5.
b) Per unit inventory cost for a product that costs $1000 is $166.67.
Explanation:
a) number of units sold = ($60000000/year)*(1 unit/$2000)
= 30000 units/year
COGS = 30000 units/year*$1000/unit
= $30000000/year
inventory = $20000000
flow time = inventory/flow rate
= $20000000/30000000 per year
= 0.67 years
inventory turns = 1/flow rate
= 1/(0.67)
= 1.5
Therefore, The company turn its inventory at 1.5.
b) %inventory cost per computer = 25%*0.6667 years
= 16.667%
16.667%*$1000 = $166.67 per unit
Therefore, Per unit inventory cost for a product that costs $1000 is $166.67.
Answer:
Consider the following calculations
Explanation:
A - Increase in oil prices decreases SRAS (SRAS shifts to the left) and increase in consumer confidence will increase AD (AD will shift to the right).
B - Household wealth falls, as a result AD will decrease (AD shifts to the left) and firms expect the price level to fall - decrease in firm's expectations about future price will cause forms to increase aggregate supply now. As a result, SRAS shifts to the right.
C - Federal reserve cuts interest rate, Therefore cost of borrowing decreases, investment increases, aggregate demand increases. AD shifts to the right.
New technology makes workers more productive. Aggregate supply increases. SRAS shifts to the right.
D - Both AD and SRAS shifts to the left.
Answer: If the material is reworked and sold, Hodge Inc. has a financial disadvantage of (- 4500).
Let's see why:
1) If we sell the material at its disposal value: We have a cost of $ 74600 and the income from sale would be $ 57400 =
57400 - 74600 = (-17200). We have a loss of $17200.
2) If we rework the material we will have an original cost of $ 74600, an additional cost for reworking of $ 1500 and the income from its sale would be $ 54400 =
54400 - (74600 + 1500) = (-21700) We have a loss of $ 21700.
Then comparing the 2 situations =
(-21700) - (-17200) = -4500. There is a financial disadvantage of $4,500 if the material is reworked instead of selling it as scrap.