Answer:
The air pressure in the tank is 53.9 
Solution:
As per the question:
Discharge rate, Q = 20 litres/ sec = 
(Since, 1 litre =
)
Diameter of the bore, d = 6 cm = 0.06 m
Head loss due to friction, 
Height, 
Now,
The velocity in the bore is given by:


Now, using Bernoulli's eqn:
(1)
The velocity head is given by:

Now, by using energy conservation on the surface of water on the roof and that in the tank :




Answer:

Explanation:
Previous concepts
Angular momentum. If we consider a particle of mass m, with velocity v, moving under the influence of a force F. The angular momentum about point O is defined as the “moment” of the particle’s linear momentum, L, about O. And the correct formula is:

Applying Newton’s second law to the right hand side of the above equation, we have that r ×ma = r ×F =
MO, where MO is the moment of the force F about point O. The equation expressing the rate of change of angular momentum is this one:
MO = H˙ O
Principle of Angular Impulse and Momentum
The equation MO = H˙ O gives us the instantaneous relation between the moment and the time rate of change of angular momentum. Imagine now that the force considered acts on a particle between time t1 and time t2. The equation MO = H˙ O can then be integrated in time to obtain this:

Solution to the problem
For this case we can use the principle of angular impulse and momentum that states "The mass moment of inertia of a gear about its mass center is
".
If we analyze the staritning point we see that the initial velocity can be founded like this:

And if we look the figure attached we can use the point A as a reference to calculate the angular impulse and momentum equation, like this:

](https://tex.z-dn.net/?f=0%2B%5Csum%20%5Cint_%7B0%7D%5E%7B4%7D%2020t%20%280.15m%29%20dt%20%3D0.46875%20%5Comega%20%2B%2030kg%5B%5Comega%280.15m%29%5D%280.15m%29)
And if we integrate the left part and we simplify the right part we have

And if we solve for
we got:

Answer:
See explanations for step by step procedures to get answer.
Explanation:
Given that;
Determine the deflection at the center of the beam. Express your answer in terms of some or all of the variables LLL, EEE, III, and M0M0M_0. Enter positive value if the deflection is upward and negative value if the deflection is downward.
Answer:
A) 
B) 
C) Second law efficiency 4.85%
exergy destruction for the cycle = 9.3237 kW
Explanation:
Given data:
degree celcius
degree celcius

Power to refrigerator = 9.8 kW
Cp = 3.35 kJ/kg degree C




b)

wil be max when COP maximum
taking surrounding temperature T_H = 20 degree celcius

we know that


c) second law efficiency

exergy destruction os given as 
= 9.8 - 0.473 = 9.3237 kW
Answer:
See explaination
Explanation:
Please kindly check attachment for the step by step solution of the given problem.