Answer:
59 orders
Explanation:
For computing the how many rolls should order at a time, first we have to determine the economic order quantity which is shown below:
The computation of the economic order quantity is shown below:
= 
where,
Carrying cost = $875 × 20% = $175
And, other items values would remain the same
ow put these values to the above formula
So, the value would be equal to
= 
= 50.71 units
Now The number of orders would be equal to
= Annual demand ÷ economic order quantity
= $3,000 ÷ 50.71 units
= 59 orders
Answer:
c. Debit Cash $745; credit Note Receivable $745.
Explanation:
It is very difficult to understand your question since it is typed in a very complex manner. I have attached a screen shot that contains the similar question, it helped me and will help others to understand the data given.
a. This entry has already been recorded in the company's accounts. It should be reconciled with the Bank Account.
b. A miscellaneous expense has been incurred but it was paid and not on credit.
c. Correct Entry. As you can see that a Note Receivable has been collected by bank from customer. So, we have to increase the Cash balance by debiting it and remove the receivables by crediting it.
d. Sales transaction is never a part of Bank Reconciliation.
e. $745 has been collected from customer and not paid to vendor. The amount paid is $1,730 which is already recorded in the Books.
Answer:
Find attached complete question:
Option A 1452 units
Explanation:
The increase in labor cost=$3.39-$2.89=$0.50
Half of the increase would reflect as increase in price i.e$0.25
Current price is $16
new price is $16+$0.25=$16.25
contribution margin =selling price -variable cost
currently units sold=$30,875/$16= 1,930
Current contribution per unit=$11,401/1930=$5.91
new contribution per unit would reduce by $0.25 i.e $5.91-$0.25=$5.66
breakeven in units=period cost/contribution margin per unit
period cost is $8346
breakeven units=$8346/$5.66=1475 units
The closest option is A 1452 units,the difference could be due to rounding error
Capitalize is to give or invest your capital "money" to a company or an industry. According to this question you capitalize all of your assets, therefore your initial fundings will come from shareholding.
And your welcome!
Answer:
Inventory = 15 voters
Flow rate = 3 voters per minute
Flow Time = 5 minutes
Explanation:
Flow rate is defined as the flow of units for each minute, or the minutes or each unit.
Here, number of voters is the units = 1,800 voters
Also provided number of hours = 10
Thus, flow rate shall be: 1,800/10 = 180 voters each hour
Now
= 3 voters per minute.
Flow time is the average time by each unit, that is time taken for each unit.
Flow time = 5 minutes
Now, that we know what flow rate and flow time is:
Inventory of voters = Flow rate
Flow time = 3 voters
5 minutes = 15 voters.