The side opposite the lasrgest angle will also be the largest side in the triangle
Here it s 5.5 cms.
so using the given ratios we have
2/11 = x /5.5 where x is the smallest side (opposite the smallest angle)
x = (2*5.5) / 11 = 1 cm.
Answer:
H0: sigma=12
H1:sigma≠12
This hypothesis test is a two tailed test.
Step-by-step explanation:
The null value described in the statement is 12 mg. So, the null hypothesis would be sigma=12. As the statement states that whether there is sufficient evidence to conclude that standard deviation differs from 12 mg, so the alternative hypothesis would be sigma ≠12. The alternative hypothesis contains inequality sign so, the hypothesis test is a two tailed test.
Answer: 0.0668
Step-by-step explanation:
Given: Mean : 
Standard deviation : 
The formula to calculate z-score is given by :_

For x= 4 minutes , we have

The P-value = 
Hence, the probability that on a given run, the time will be 4 minutes or less = 0.0668
To apply the changes to the equation of a vertical stretch of 4 and a translation of 3 units to the right, as well as the correct answer would be choice B.
The reason for this is when you apply a vertical stretch, because it changes the y-values (which causes it to vertically stretch or appear skinnier when graphed), you would multiply 4 to f(x) which would look like 4x^2.
Then, since you have a reflection over the x-axis, you must multiply a -1 to f(x) to reflect it over the x-axis which would result in -4x^2.
Finally, it also asks to shift the graph right 3 which by moving it right, you change the x values meaning you will perform f(x-3) to achieve this (subtract the value from x when you move right, and add the value to x when you move left).
This therefore results in your answer, the new graph would be
g(x)= -4(x-3)^2 or choice B.