Answer:
10.5%
Explanation:
Dividend yield=5.9%
Growth rate=4.6%
Required return on the stock=Dividend yield+growth rate
=5.9%+4.6%=10.5%
Answer:
the transaction record as given below
Explanation:
given data
sold merchandise = $3,200
terms n/30
sales tax percentage = 6%
solution
as here with 6% sale tax payable is
sale tax payable = 6% of 3,200 = $192
and account Receivable will be $192 + $3200 = $3392
so
we get here the transaction record that is as
date title Dr. Cr.
25-Mar Accounts Receivable 3392
Sale 3200
Sales tax payable 192
25-Mar Cost of goods sold
Inventory
Answer:
A. determining a few key ideas and how to best sequence them.
Explanation:
The effective communication is one in which the speaker is able to disseminate his ideas to the listener correctly. The panel of successful entrepreneur is interested in investing in the venture. The meeting is limited to 15 minutes so we should cover only key points and focus on their benefits of investing. The Entrepreneur has time to listen key ideas and its upon us to best sequence those ideas which leave a positive impact on the panel.
Answer: Jeremy completed his engineering degree.
Explanation:
Since Jeremy has a college degree in engineering he makes more money than Rose who dropped out of college. College graduates are in higher demand to work the jobs that pay more than smaller companies. If Rose had of completed her college degree she could of found a job that uses her education and made more money.
Since Jeremy has a specific degree the company hired him based on his knowledge of the subject. He will be paid higher and most likely have better benefits than someone in an entry level position.
Answer:
C.
Explanation:
These are all research databases