Answer:
25.7 kJ/mol
Explanation:
There are two heats involved.
heat of solution of NH₄NO₃ + heat from water = 0
q₁ + q₂ = 0
n = moles of NH₄NO₃ = 8.00 g NH₄NO₃ × 1 mol NH₄NO₃/80.0 g NH₄NO₃
∴ n = 0.100 mol NH₄NO₃
q₁ = n * ΔHsoln = 0.100 mol * ΔHsoln
m = mass of solution = 1000.0 g + 8.00 g = 1008.0 g
q₂ = mcΔT = 58.0 g × 4.184 J°C⁻¹ g⁻¹ × ((20.39-21)°C) = -2570.19 J
q₁ + q₂ = 0.100 mol ×ΔHsoln – 2570.19 J = 0
ΔHsoln = +2570.19 J /0.100 mol = +25702 J/mol = +25.7 kJ/mol
Answer:
6.72M of HNO3
Explanation:
In the problem you are diluting the original HNO3 solution by the addition of some water. The final volume is:
290.7mL + 350.0mL = 640.7mL
And you are diluting the solution:
640.7mL / 350.0mL = 1.8306 times
As the original concentration was 12.3M, the final concentration will be:
12.3M / 1.8306 =
<h3>6.72M of HNO3</h3>
Answer:
Kb = 0.428 m/°C
Explanation:
To solve this problem we need to use the <em>boiling-point elevation formula</em>:
- <em>Tsolution</em> - <em>Tpure solvent</em> = Kb * m
Where <em>Tsolution</em> and <em>Tpure solvent</em> are the boiling point of the CS₂ solution (47.52 °C) and of pure CS₂ (46.3 °C), respectively. Kb is the constant asked by the problem, and m is the molality of the solution.
So in order to use that equation and solve for Kb, first we <em>calculate the molality of the solution</em>.
molality = mol solute / kg solvent
- Density of CS₂ = 1.26 g/cm³
- Mass of 410.0 mL of CS₂ ⇒ 410 cm³ * 1.26 g/cm³ = 516.6 g = 0.5166 kg
molality = 0.270 mol / 0.5166 kg = 0.5226 m
Now we <u>solve for Kb</u>:
<em>Tsolution</em> - <em>Tpure solvent</em> = Kb * m
- 47.52 °C - 46.3 °C = Kb * 0.5226 m
The answer is that first you add 5.00+7.12=12.12
A. The penny experienced a color change, and a gas was produced.
The penny was less tarnished (color change), and tiny bubbles formed around the penny (due to a gas being produced).