We will use the formula q = mCΔT.
where q = heat energy released.
m= mass.
C= specific heat of water.
ΔT= change in temperature.
Specific heat of water has not been given so we will just use the standard value of that which is 4.186J/g °C.
q = mCΔT.
q = 200 × 4.186 × (50 -25)
q = 200 × 4.186 × 25
q = 5000 × 4.186
q = 20, 930
The total amount of energy released is 20, 930 J
Answer : The number of moles in 369 grams of calcium hydroxide is, 4.98 moles
Explanation : Given,
Mass of calcium hydroxide = 369 g
Molar mass of calcium hydroxide = 74.093 g/mole
Formula used :

Now put all the given values in this formula, we get the moles of calcium hydroxide.

Therefore, the number of moles in 369 grams of calcium hydroxide is, 4.98 moles
I think the answer is (4) different molecular structures and different properties. Both structure are crystal. The structure of graphite is organized in layers. And structure of diamond is a strong network of atoms. Also due to the different structures, they have different properties.