Answer:
245 free throws
Explanation:
x will be number of times Audreys makes a shot, and let y be total number of the shots.
x/y = .875
(x+13)/(y+20) = .860
Let solve for x in equation 1
x = .875y
We will plug the for x in the equation 2
(.875y+13)/(y+20)
= .860
.875y + 13
= .860y + 17.2
.015y = 4.2
y = 280
Audreys has taken 280 shots.
We will Plug that back into the equation 1 in order to find out how many Audreys made.
x/280 = .875
x = 245
Hence :
Audreys made 245 free throws
Here are the tools and services that might be beneficial for Lily:
- Brokerage service, so Lilly could gain access to various kind of private company that is not available on the stock market.
- Stock market software, which contains algorithms that analyze the stock price movement and create a graph to predict how the future price might go.
Answer:
The current value of this stock should be $20.
Explanation:
The current value of this stock should be calculated by applying the formula to find present value of growth perpetuity. The formula is shown as below:
Stock price = D1 / ( Rate of required return - Growth rate of annual dividend)
in which: D1 = next year dividend = 2.20;
Rate of required return = 8%;
Growth rate of annual dividend = -3%.
So, Stock price = 2.2 / [8% - (-3%) ] = $20.
So, the answer is: the current value of this stock should be $20.
Answer:
increase the price of weekend and evening tickets
decrease the price of matinee tickets
Explanation:
If the price elasticity of demand is elastic, a small change in the price of movie tickets will cause a larger change in the quantity demanded. If the price elasticity of demand is inelastic, a large change in the price will cause a small change in the quantity demanded.
If the PED for weekend and evening patrons is inelastic, then the movie theater should increase the price of the weekend and evening tickets in order to increase total revenue. In this case, a 10% increase in price will result in a 5% decrease in sold tickets.
If the PED for matinee patrons is elastic, then the movie theater should decrease the price of the matinee tickets in order to increase total revenue. In this case, a 10% decrease in price will result in a 17% increase in sold tickets.
Answer:
50% share.
Explanation:
Given:
There are only three firms in a market.
The largest firm has sales of $500 million.
The second-largest has sales of $300 million.
The smallest has sales of $200 million.
Question asked:
The market share of the largest firm is ?
Solution:
As we know:

Total sales of the largest company = $500 million.
Total sales of the market = Sales of largest firm + Sales of second largest firm+ Sales of smallest firm
Total sales of the market = $500 million + $300 million + $200 million
= $1000 million


Therefore, the market share of the largest firm is 50%.