Answer:
difference = $12093.38
Explanation:
given data
adds 1st day in saving account = $1,500
adds last day in saving account = $1,500
annual interest = 6.5 %
time = 35 year
to find out
difference in their savings account balances
solution
we get there first Theresa future value that is
future value 1 = present value ×
....1
future value 1 = $1500 × 
future value 1 = $186052.04
and
future value 2 = present value ×
× (1+rate) .........2
future value 2 = $1500 ×
× (1+0.065)
future value 2 = $198145.42
so that here difference is
Difference = $198145.42 - $186052.04
difference = $12093.38
Answer:
The amount of the additional projected liability that should be recognized is $28,000
Explanation:
For computing the amount of the additional projected liability, we have to apply the formula which is shown below:
= Tax benefit in 20% - Tax benefit in 40%
= $70,000 - $42,000
= $28,000
The other information which is given in the question is irrelevant. So, it is not been considered in the computation part. Hence, it is ignored.
We took the higher value between $42,000 and $14,000.
Answer:
Time needed to complete the 4th unit = 57.80 hours
Explanation:
<u><em>The learning curve theory</em></u><em> states that as the cumulative output doubles the cumulative average time taken till date is reduced to a certain percentage of the previous time. This percentage is called learning rate</em>
Total time = Average time × cumulative number of units
The cumulative average time is determined using the formula below:
Y= aX^b
a - time taken for the first unit produced
b = log LR/Log 2
X- cumulative units till date
Y - cumulative average time taken for X units
LR- Learning rate
LR = 68/80 = 0.85 = 85%
<em>Time needed to complete the 4th unit</em>
= Learning rate × time take for the 2 unit
= 85% × 68
= 57.80 hours
Time needed to complete the 4th unit = 57.80 hours
Answer:
$109.80 per unit
Explanation:
For we to be able to calculate the or solve the problem, we are to use the following method
Firstly
Variable cost per unit = $728,190 ÷ 8,700 units
Variable cost per unit = $83.70 per unit
Secondly
Fixed cost per unit at 8,900 units = $232,290 ÷ 8,900 units
Fixed cost per unit = $26.10 per unit
Lastly
Total cost = Variable cost + Fixed cost
Which we have as;
Total cost = $83.70 per unit + $26.10 per unit
Total cost = $109.80 per unit
Answer:
✔ Audio and Video Equipment Technician
✔ Broadcast Technician
✔ Film and Video Editor
✔ Sound Engineering Technician
Explanation: