If you had 4 boxes of cereal and each costs $2.40, the total cost would be $9.60 (2.40×4).
The total cost of the bananas and the cereal cost $10.11. To find how much the 3/4 of bananas cost, simply subtract $9.60 away from $10.11 (10.11-9.6), which gives you $0.51.
The question asks for 1 pound of bananas but you only have the cost of 3/4. So, divide your cost by 3 to give you the cost of 1/4. (0.51÷3), which gives you $0.17.
The last step is to multiply this answer by 4 because 4/4 will result in a whole, or in this case, one pound (0.17×4) and thus gives you the cost $0.68 for one pound of bananas.
(please correct me if I'm wrong, hope this helped c: )
10500-4500=6000
6000/250=24
So the answer is 24 months, or 2 years.
There were 340,000 cattle placed on feed
How many of the 340,000 cattle placed on feed were between 700 and 799 pounds?
Given the fraction of total cattle for 700 - 799 pounds is 2/5
Let x be the number of cattle between 700 - 799 pounds
We make a proportion using the fraction

Cross multiply it and solve for x
340000* 2 = 5x
680000 = 5x
Divide by 5 on both sides
So x= 136,000
There were 136,000 cattle between 700 and 799 pounds
We know, 1 g = 1000 mg
so, 1 mg = 1/1000 g
then, 8,450 mg = 1/1000 * 8,450 = 8.450 g
In short, Your Answer would be: 8.450 Grams
Hope this helps!
Answer:

Step-by-step explanation:
<u>Find the measures of interior angles in each triangle</u>
Triangle BGC

The measures of triangle BGC are 
Triangle CGH
we know that
-----> by consecutive interior angles
we have that
so

substitute

we have



remember that




The measures of triangle CGH are 
Triangle GHE


remember that

substitute and solve for m<GEH



The measures of triangle GHE are 