Its - <span>If someone prefers to study with music, the probability the person is in HS is about 44% and <span>The conditional relative frequency that someone is in high school, given that the person prefers to study without music, is about 0.56.</span> </span>
3x + 4y = 32....multiply by 5
5x + 5y = 50...multiply by -3
---------------
15x + 20y = 160 (result of multiplying by 5)
-15x - 15y = -150 (result of multiplying by -3)
--------------add
5y = 10
y = 10/5
y = 2
3x + 4y = 32
3x + 4(2) = 32
3x + 8 = 32
3x = 32 - 8
3x = 24
x = 24/3
x = 8
solution (8,2)
The students conclusion is incorrect......it is answer choice 1
Answer:
C. Probability is 0.90, which is inconsistent with the Empirical Rule.
Step-by-step explanation:
We have been given that on average, the parts from a supplier have a mean of 97.5 inches and a standard deviation of 6.1 inches.
First of all, we will find z-score corresponding to 87.5 and 107.5 respectively as:










Now, we need to find the probability
.
Using property
, we will get:

From normal distribution table, we will get:



Since the probability is 0.90, which is inconsistent with the Empirical Rule, therefore, option C is the correct choice.
Constraint 1:
Let the total number of running shoes be = R
Let the total number of leather boots be = L
As the given number of total shoes are 48,
The equations becomes,
R + L = 48............(1)
Constraint 2:
As running shoes are twice the leather boots, equation becomes,
R = 2L..............(2)
Putting the value of R from equation(2) in equation (1)



Now putting the value of L in equation(2)
R= 2L
R = 
R=32
Hence, Amanda needs 16 pairs of leather boots and 32 pairs of running shoes.
Answer:
option C.
Yes, the water tank is about 245 cubic feet too small
Step-by-step explanation:
step 1
Determine the volume of the cylindrical tank
we know that
The volume of a cylinder is equal to

Remember that

we have

assume

substitute


Compare with 251 cubic feet

therefore
Yes, the water tank is about 245 cubic feet too small