Amount invested in stocks = 46,000
Let "x" be the amount invested in bonds
The amount invested in stock is also = 3x - 8,000
We equate the two amounts above (Since both are related to stock investments), we get,
3x-8000 = 46000
3x = 54000
x =54000/3
x =18000
Amount that Laurie has invested in bonds = $18,000
Answer:
(2,2)
Step-by-step explanation:
The survey is biase because it is only surveying shoppers that have registered on the website,.
If the original price tag of the video game is $128, to get its discounted price at 15%, that means what Leiff paid for was (100-15) = 85% of the original price.
So, the price of the video game then becomes
(0.85 x 128) = $108.80.
Since Leiff has to pay an additional 5.3% of the new price, that's (100 + 5.3) = 105.3% of the new price which is
(1.053 x 108.8) = $114.57
Adding the shipping fee for the videogame,
114.57 + 4.75 = $119.32
Thus, the total price is <span>$119.32</span>
Answer:
Train B.
Step-by-step explanation:
2 hours on Train A would be 120 miles and 2 miles on Train B would be 250 miles. The greater number (which is train B) is the one going the fastest.
Please mark me brainliest I need it! Please!