Answer:
percentage of profit is 26.3%
Explanation:
given data
purchase property cost = $300,000
time = 2 year ago
sold property = $379,000
solution
we get here percentage of profit in relation to the cost
first we get here percentage value increase that is
percentage value increase = 
percentage value increase = 1.263
percentage value increase = 126.3%
so here 1 in 1.263 represent you the original cost
so profit % = 1 - 1.263
profit % = 26.3%
Answer:
Option A: Must be calculated on earned income as well as adjusted gross income in some cases
Explanation:
Earned Income Credit also abbreviated to EIC is known to be a refundable tax credit. It is usually for qualified (low-income) taxpayers who have earned income such as wages.
Earned income are simply wages, self-employment income, and eligible disability pay.
The reason/purpose of the Earned Income Credit is to limit or reduce the tax burden on working families with lower earned income.
Answer: consists of two or more independent organizations that combine requirements for materials, services and capital goods to gain better pricing, service and technology from suppliers.
Explanation:
Purchasing consortium is simply defined as an arrangement that involves collaboration which takes place between two or more organisations who join hands together in order to gain better prices and achieve terms which are favorable from their suppliers.
Purchasing consortium consists of two or more independent organizations that combine requirements for materials, services and capital goods to gain better pricing, service and technology from suppliers.
It should be noted that it's not only used by public institutions, therefore option A is incorrect. Purchasing consortium helps speed up the purchasing process.
Answer:
The asset’s anticipated percentage rate of return is 5%
Explanation:
Rate of return is the annual return that an investor earns on an Initial investment in an asset.
RatReturn on Asset = Expected selling price - Initial Purchase price
Return on Asset = $1,050 - $1,000
Return on Asset = $50
Rate of return = Return on Asset / Initial Purchase price = $50 / $1,000 = 0.05 = 5%