State tax is 5%, so 0,05
0,05•4000=200$
Federal tax is 25% so 0,25
0,25•4000=1000$
Total of taxes to pay =1000+200=1200$
So the real profit will be
4000-1200=3800$
The real value of Annie's profit is 3800$
Answer: $27,000
Explanation:
Even though for GAAP reasons, revenue is to be recognized only when earned as per the Accrual principle of accounting, this is not so for the calculation of taxable income.
Taxable income is to be calculated on cash basis which means that taxes are to be paid on revenue when the revenue is received in cash and not when it is earned.
As Ral Corp. received the money in 2020, they are to include the entire amount of $27,000 in their 2020 taxable income for rent revenue.
Answer:
$15,178
Explanation:
Given that;
Sales = $45,797
Costs of goods sold = $16,134
S&A expenses = $11,481
EBITDA = Sales - cost of goods sold - S&A
= $45,797 - $16,134 - $11,481
= $18,182
Depreciation = $5,980
EBIT = EBITDA - Depreciation
= $18,182 - $5,980
= $12,202
Interest expense = $3,620
EBT = EBIT - Interest expense
= $12,202 - $3,620
= $8,582
Less tax at 35% $3,004
Net income = $5,578
Operating cash flow = EBIT + depreciation - tax
= $12,202 + $5,980 - $3,004
= $15,178