Answer:
Option E density
Explanation:
This is actually pretty easy to explain. At the beggining it states that at STP which are 1 atm and 273 K, we have two samples of H2 but in different quantities. So using the ideal gas equation, we calculate the volume of each gas:
<em>PV = nRT (1)</em>
<em>Where:</em>
<em>P: pressure in atm</em>
<em>V: volume in L</em>
<em>n: moles</em>
<em>R: gas constant which is 0.082 L atm / K mol</em>
<em>T: temperature in K</em>
So from this equation, we solve for V:
V = nRT/P
Replacing data for both samples we have:
V1 = 0.5 * 0.082 * 273 / 1 = 11.19 L
V2 = 1 * 0.082 * 273 / 1 = 22.38 L
Now, to verify that is option E, let's write the expression for density:
<em>d = m/V (2)</em>
<em>Where:</em>
<em>d: density</em>
<em>m: mass</em>
To calculate the mass, we use the molar weight of hydrogen (2 g/mol) and the moles of the samples so:
m1 = 0.5 * 2 = 1 g
m2 = 1 * 2 = 2 g
Now, replacing in (2):
d1 = 1 / 11.19 = 0.0893 g/L
d2 = 2 / 22.38 = 0.0893 g/L
As d1 = d2 we can conclude that option E is the correct option.