I believe the correct answers are:
<span>UV = 14 ft and m∠TUV = 45°</span>
<span>ST = 20 ft, UV = 14 ft, and m∠UST = 98°
Or, in other words, Options A and D.
</span>
Let

be the number of hours that the waitress works in the evening.
We know for our problem that she works

in the afternoon and that she works <span>1.75 hours less in the afternoon than in the evening, so:
</span>

<span>Since </span>

, we can rewrite our expression:


We can conclude that she works 3.375 hours in the evening, or expressed as a mixed fraction:

hours.
The perimeter of the school crossing sign is 102 inches
length of each side = ?
in the question number of sides is not mentioned, so the answer may vary for the length of each side. if there is 5 sides divide 102 by 5, we get 20.4 answer so in case of 5 sides length of each side is 20.4 inches. if there is 4 sides divide 102 by 4 and we get 25.5 inches answer for the legnth each side.
Answer:
Step-by-step explanation:
Given given that
- Lower confidence interval = 7.1
- Upper confidence interval = 7.5
- As such, We are 95% confident that it's somewhere between 7.1 and 7.5 hours per night
Average value = LCI + UCI /2 = 7.1 + 7.5 / 2
= 7.3hours per night, so we are 95% confident that it's somewhere between 7.1 and 7.5 hours per night which is eventually 7.3hrs per night.
Answer:
12 for 40 cents is a better deal.
Step-by-step explanation: 35divided by 10 is 3.5 and 12 divided by 40 is 3.333... therefore for just one card it is cheaper but you are getting more cards anyways.