Answer:
Explanation:
Please, see attached the chart corresponding to this question.
The<em> chart</em> is a pie chart that shows the percentage composition of the <em>expenses </em>and uses color to identify each item.
The items corresponding to<em> taxes</em> are:
- <em>Federal tax: 29%</em>
- <em>State tax: 6%</em>
All the other expenses are not taxes.
Add the two items that are taxes: 29% + 6% = 35%.
Hence, the expenses that are not taxes can be calculated by difference:
D is the best choice because y would be the total amount of money he would have to pay. X would be the amount of hours he uses the phone and the hourly fee is 23 so it would be 23x. the flat fee was 16 so you just add that on to the hourly fee. The whole equation should be y = 23x + 16
Listed price = $1.4 million
Down payment = 20% of $1.4 million = 0.2 x 1,400,000 = 280,000
Amount left to pay = $1.4 million - 280,000 = $1,120,000
Present value of an annuity is given by PV = P(1 - (1 + r/t)^-nt) / r
where: PV = $1,120,000
r = 5% = 0.05
t = 12
n = 30 years.
1,120,000 = P(1 - (1 + 0.05/12)^-(12 x 30)) / 0.05
1,120,000 x 0.05 = P(1 - (1 + 1/240)^-360)
56,000 = P(1 - 0.2238)
P = 56,000 / 0.7761 = 72,148.83
Therefore, the monthly payment is $72,148.83
Answer:
30°
Step-by-step explanation:
Law of Sines = 


Therefore, m∠B = 30°
Hope that's right and helps