Answer:
The artist makes profits when n>8.18
that is when the number of necklaces exeeds 8.18
Step-by-step explanation:
Given
let the number of necklaces be n
booth rent= $135
The cost of materials for the necklaces = $4.5n
the selling price for all the necklaces =$12n
total expenses= booth rent+cost of material = $135+4.5n
profit = selling price -total expenses
12n > 135 + 4.50n
solving for n we have
12n=135 + 4.50n
12n+4.5n=135
16.5n=135
n=135/16.5
n=8.18
The artist makes profits when n>8.18
The answer is Two students are the same age but have different heights. Hope this helps!
Answer:


a. What is the probability that the cost will be more than $450?
We are supposed to find P(x > 450)
Formula : 


Refer the z table :
P(z<0.9431)=0.8264
P(z> 0.9431)=1-P(z<0.9431)=1- 0.8264= 0.1736
Hence the probability that the cost will be more than $450 is 0.1736
b)What is the probability that the cost will be less than $250?
We are supposed to find P(x<250)
Formula : 


Refer the z table :
P(z<-1.3295)=0.0934
Hence the probability that the cost will be less than $250 is 0.0934
c)What is the probability that the cost will be between $250 and $450?
P(250<z<450)=P(z<450)-P(z<250) = 0.8264 - 0.0934 =0.733
Hence the probability that the cost will be between $250 and $450 is 0.733
d) If the cost for your car repair is in the lower 5% of automobile repair charges, what is your cost?
p = 0.05
refer the z table
z = -1.65
Formula : 




Hence If the cost for your car repair is in the lower 5% of automobile repair charges, so, cost is $221.8
The correct answer is
A. Divide both sides by 6 and then add 2. The solution is x=8