answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
olga2289 [7]
2 years ago
10

Ty had 10 eggs. He made 4 servings of scrambled eggs. He used n eggs for each serving.

Mathematics
1 answer:
Rzqust [24]2 years ago
6 0

10-4n=x

Hope this helps.

Brainliest would help me as well.

You might be interested in
Sara, Mark and Caroline share £102 in a ratio 1:3:2. How much money does each person get?
V125BC [204]

Answer:

Sara- 17

Mark- 51

Caroline- 34

Step-by-step explanation:

1) start by adding the ratios together, so 1+3+2= 6. Due to the order of the ratio, Sara, gets 1 art of the money, Mark gets 3 parts and Caroline get 2 parts.

2) take the total amount of money (102) and divide it by (1+3+2). 102/6 is 17.

3) divide the money by the amount each person gets. Sara only has one part, so she has £17, Mark gets 3 parts so he gets £51, and Caroline gets 2 parts, so she ends up with £34.

4) do 17+34+51 to check it equals 102. ( it does ;D)

5 0
2 years ago
Charlie has the utility function u(xa, xb) =xaxb.his indifference curve passing through 32 applesand 8 bananas will also pass th
natka813 [3]
<span>On an indifference curve, all bundles give the same amount of utility. (32,8) gives a utility of U(32,8)=32x8=256 If (4,y) is on the same indifference curve, then it must give the same utility. Hence, 256 = 4y y=64 64 bananas</span>
4 0
2 years ago
The angle measurements in the diagram are represented by the following expressions
Klio2033 [76]
8x-10=3x+90
5x=100
X=20
B=3(20)+90=150
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
You’re working in the sedan section of dean’s car dealership. A customer makes a down payment of 15% on a new car that costs $13
Shkiper50 [21]

Answer:

Convert  15 %  to a decimal.  

Then multiply 0.15  x 13450. That means the answer is $2,017.50

Please mark brainliest if this helped.

3 0
2 years ago
Round 0.9998 to 3 decimal places
mojhsa [17]
The answer would be one because  .9998 would round the 9 to a 10 which would round the second 9 and then the third nine to make 1

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The gravitational force between Pluto and Charon is 3.61 × 1018 N. Pluto has a mass of 1.3 × 1022 kg, which is only slightly gre
    15·1 answer
  • Which of the following is the best buy? a 16 oz bag of rice for $2.42 a 12 oz box of rice for $1.93 a 6 oz box of rice for $0.90
    6·1 answer
  • Which describes the transformation? Select three options. It is rigid. It is nonrigid. It is isometric. The size is preserved. T
    6·2 answers
  • Mrs jones has ducks and sheep on her farm. The animals have a total of 6 heads and 16 legs. How many ducks does mrs jones have?
    10·2 answers
  • A machine used to fill cereal boxes dispenses, on the average, μ ounces per box. The manufacturer wants the actual ounces dispen
    14·1 answer
  • A population consists of the following five values: 1, 3, 4, 4, and 6. List all samples of size 2 from left to right without rep
    13·1 answer
  • The students in Marly’s math class recorded the dimensions of their bedrooms in a frequency table.
    9·2 answers
  • Mr. Molesky observes a group of monkeys for 24 hours to learn about their behavior. He records how long they slept (in hours), h
    8·1 answer
  • A comic book store is having a sale you can buy 20 comic books for $35. what is the cost of 8 comic books during the sale
    7·2 answers
  • A large stockpile of used pumps contains 20% that are currently unusable and need to be repaired. A repairman is sent to the sto
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!