Answer:
Explanation:
To convert gram / centimeter³ to kg / m³
gram / centimeter³
= 10⁻³ kg / centimeter³
= 10⁻³ / (10⁻²)³ kg / m³
= 10⁻³ / 10⁻⁶ kg / m³
= 10⁻³⁺⁶ kg / m³
= 10³ kg / m³
So we shall have to multiply be 10³ with amount in gm / cm³ to convert it into kg/m³
2.33 gram / cm³
= 2.33 x 10³ kg / m³ .
Answer:
Explanation:
The explanation is given in the attached document.
Answer:
47.76°
Explanation:
Magnitude of dipole moment = 0.0243J/T
Magnetic Field = 57.5mT
kinetic energy = 0.458mJ
∇U = -∇K
Uf - Ui = -0.458mJ
Ui - Uf = 0.458mJ
(-μBcosθi) - (-μBcosθf) = 0.458mJ
rearranging the equation,
(μBcosθf) - (μBcosθi) = 0.458mJ
μB * (cosθf - cosθi) = 0.458mJ
θf is at 0° because the dipole moment is aligned with the magnetic field.
μB * (cos 0 - cos θi) = 0.458mJ
but cos 0 = 1
(0.0243 * 0.0575) (1 - cos θi) = 0.458*10⁻³
1 - cos θi = 0.458*10⁻³ / 1.397*10⁻³
1 - cos θi = 0.3278
collect like terms
cosθi = 0.6722
θ = cos⁻ 0.6722
θ = 47.76°