Answer:
75 kgm/s
Explanation:
Impulse: This can be defined as the product of mass and change in velocity. The S.I unit is kgm/s.
From the question,
I = m(v-u)................... Equation 1
Where I = impulse, m = mass, v = final velocity, u = initial velocity.
Let the direction of the initial velocity be the positive direction.
Given: m = 5 kg, v = -10 m/s (bounce off), u = 5 m/s.
Substitute into equation 1
I = 5(-10-5)
I = 5(-15)
I = -75 kgm/s.
The negative sign tells that the impulse act in the same direction as the final velocity of the ball
Hence,
I = 75 kgm/s
Explanation:
Given that,
Initial speed of the electron, 
Distance, s = 5 cm = 0.05 cm
Acceleration of the electron,
(a) Let v is the electron's velocity when it emerges from this region. It can be calculated as :


v = 871779.788 m/s
or

(b) Let t is the time for which the electron take to cross the region. It can be calculated as:



Hence, this is the required solution.
Answer:
The correct prediction will be:
The temperature of the surface of the ball bearing when rubbed over glass will be the least.
The incorrect prediction:
The tennis ball over the linoleum floor will have no friction, as the temperatures will not change.
Answer:
The answer is B) Magnetic field
Explanation:
I chose it and I got it right
<u>Answer:</u>
Option: D. Gravity is pulling the crash test dummy in the direction the car is moving.
<u>Explanation:
</u>
When a car accelerates from a standing start, the crash test dummy appears to be pressed backward into the seat cushion because the gravity is pulling the crash test dummy in the direction the car is moving.
Basically when the car is starting, the person inside is in static position and the car is going to move. So it is putting a force on the person to move on the same speed. But as the person is sitting static hence gravity is pulling him behind from moving. Hence, The dummy appears to be pressed backward.