Answer:The answer must be The weight of the man and the vertical distance moved.
Explanation: you calculate it by the force you applied times the distance you moved
Since his line of sight 63 degrees makes with the tip of the building
Tan63° = height of building / Horizontal distance
tan63° = Height / 50
50tan63° = Height
Height = 50tan63°
Height ≈ 50*1.9626
Height ≈ 98.13 m
Height of the building is ≈ 98.13 m. Mind you in solving for this height we have neglected the height of Daniel.
The height of building actually should be 98.13 m plus the height of Daniel. Since the 63° was measured from his eye level.
Answer:
Common Sense
Explanation:
The chick has probably seen other chicks get caught by the Hawk and knows not to go near, or saw a giant bird flying straight towards it and used common sense to identify it as danger and run away. Although if this is for a test or a grade or something, please do not use the answer, it is most likely incorrect. This is honestly my best answer.
The acceleration is the change of speed/velocity over time. Thus to calculate this you do (V1-V2)/T or (11.2-9.6)/4 or 0.4 m/s^2
When air is blown into the open pipe,
L = 
where nis any integral number 1,2,3,4 etc. and λ is the wavelength of the oscillation
⇒λ=
Note here that n=1 is for fundamental, n=2 is first harmonic and so on..
⇒ third harmonic will be n=4
Given L=6m, n=4, solving for λ we get:
λ=
=3m
Relationship of frequency(f), velocity of sound (c) and wavelength(λ) is:
c=f.λ Or f= 
⇒f=
≈115 Hz