Answer:
Wet surfaces areaA=+25.3ft^2
Explanation:
Using F= K×A× S^2
Where F= drag force
A= surface area
S= speed
Given : F=996N S=20mph A= 83ft^2
K = F/AS^2=996/(83×20^2)
K= 996/33200 = 0.03
1215= (0.03)× A × 18^2
1215=9.7A
A=1215/9.7=125.3ft^2
The equation for Hall voltage Vh is:
Vh=v*B*w, where v is the velocity of the strip, B is the magnitude of the magnetic field, and w is the width of the strip.
v=25 cm/s = 0.25 m/s
B=5.6 T
w= 1.2 mm = 0.0012 m
We input the numbers into the equation and get:
Vh= 0.25*5.6*0.0012 = 0.00168 V
The maximum Hall voltage is Vh= 0.00168 V.
Answer:A. infants who listen to Mozart are smarter than those that don't.
Explanation: Common Sense is a sound practical judgement of the scheme of things, it can be easily understood as one thinks about life situation.
All other options such as MOST OLDER PEOPLE LIVE SAD AND SOLITARY LIVES ARE CORRECT AS THEY ARE KNOWN TO BE MORE LIKELY TO FALL SICK EASILY.
EATING "COMFORT FOOD" MAKES YOU FEEL HAPPIER IS KNOWN TO BE TRUE AND "COMMONSENSE"
UNLEASHING ANGER CAN MAKE YOU MORE AGGRESSIVE IS A "COMMONSENSE".
only the first option which says infants who listen to Mozart are smarter than those that don't listen to Mozart is not a "commonsense" psychological myth.
The Energy is Kinetic Energy.
Kinetic Energy = 1/2*mv², Where m is mass in kg, v is velocity in m/s
Energy is 33750 Juoles, v = 30m/s
1/2*mv² = E
1/2*m*30² = 33750
m = (2*33750) / (30²) Using a calculator
m = 75 kg
Mass of object is 75 kg.
For the answer to the question above,
<span>Q = amount of heat (kJ) </span>
<span>cp = specific heat capacity (kJ/kg.K) = 4.187 kJ/kgK </span>
<span>m = mass (kg) </span>
<span>dT = temperature difference between hot and cold side (K). Note: dt in °C = dt in Kelvin </span>
<span>Q = 100kg * (4.187 kJ/kgK) * 15 K </span>
<span>Q = 6,280.5 KJ = 6,280,500 J = 1,501,075.5 cal</span>