Archimedes principle states
that
F1 / A1 = F2 / A2
F2 = (A2 / A1) * F1
Also, formula for the force is
F = mg. Formula for the area of the cylinder is A = πr^2, therefore we get
F2 = (πr2^2 / πr1^2) * mg
Since the diameter of the
cylinders are 2 cm and 24 cm, r1 = 12 and r2 = 1.
Substituting the values to the
derived equation, we get
F2 = (π 1^2 / π 12^2) * 2400 * 9.8
F2 = 163.3333 N
<span> </span>
Answer:
6N
Explanation:
Given parameters:
Pressure applied by the woman = 300N/m²
Area = 0.02m²
Unknown:
Force applied = ?
Solution:
Pressure is the force per unit area on a body
Pressure =
Force = Pressure x area
Force = 300 x 0.02 = 6N
Answer:

Explanation:
If the stone will reach the top position of flag pole at t = 0.5 s and t = 4.1 s
so here the total time of the motion above the top point of pole is given as

now we have



so this is the speed at the top of flag pole
now we have



now the height of flag pole is given as



Refer to the diagram shown below.
Define unit vectors along the x and y axes as respectively

Then the three successive displacements, written in component form, are respectively

The total displacement for the first leg of the trip is

Answer:

or (-0.6, 0.8)
When an airplane is flying straight and level at a constant speed, the lift it produces balances its weight, and the thrust it produces balances its drag. However, this balance of forces changes as the airplane rises and descends, as it speeds up and slows down, and as it turns.