Answer:
=>> 167.3 kpa.
=>> 60° from horizontal face.
Explanation:
So, we are given the following data or parameters or information which is going to assist us in solving this kind of question;
=>> "A soil element is subjected to a minor principle stress of 50 kPa on a plane rotated 20 ° counterclockwise from vertical. "
=>>"If the deviator stress is 120 kPa and the shear strength parameters are a friction angle of 30° and a cohesion of 5 kPa."
The orientation of this plane with respect to the major principle stress plane = 50 tan^2 (45 + 30/2) + 10 tan ( 45 + 30/2).
magnitude of the stresses on the failure plane = 167.3 kpa.
The orientation of this plane with respect to the major principle stress plane => x = 60 cos 60° = 30kpa.
y = 60 sin 60° = 30√3 = sheer stress.
the orientation of this plane with respect to the major principle stress plane.
Theta = 45 + 15 = 60°.
Answer:
V1=5<u>ft3</u>
<u>V2=2ft3</u>
n=1.377
Explanation:
PART A:
the volume of each state is obtained by multiplying the mass by the specific volume in each state
V=volume
v=especific volume
m=mass
V=mv
state 1
V1=m.v1
V1=4lb*1.25ft3/lb=5<u>ft3</u>
state 2
V2=m.v2
V2=4lb*0.5ft3/lb= <u> 2ft3</u>
PART B:
since the PV ^ n is constant we can equal the equations of state 1 and state 2
P1V1^n=P2V2^n
P1/P2=(V2/V1)^n
ln(P1/P2)=n . ln (V2/V1)
n=ln(P1/P2)/ ln (V2/V1)
n=ln(15/53)/ ln (2/5)
n=1.377
Answer:

Explanation:
The size needed to use the kerf on the laser properly is:


Answer:
Control mechanisms
Explanation:
Organizational chart of any company will give details of different aspects of the company such as the major sub-units of the organization with the names of team leaders for different sub-units, it can also give you the span of control and the division of work within the company. However, the chart can't show you control mechanisms of different departments.
Answer:
\epsilon = 0.028*0.3 = 0.0084
Explanation:
\frac{P_1}{\rho} + \frac{v_1^2}{2g} +z_1 +h_p - h_l =\frac{P_2}{\rho} + \frac{v_2^2}{2g} +z_2
where P_1 = P_2 = 0
V1 AND V2 =0
Z1 =0
h_P = \frac{w_p}{\rho Q}
=\frac{40}{9.8*10^3*0.2} = 20.4 m
20.4 - (f [\frac{l}{d}] +kl) \frac{v_1^2}{2g} = 10
we know thaTV =\frac{Q}{A}
V = \frac{0.2}{\pi \frac{0.3^2}{4}} =2.82 m/sec
20.4 - (f \frac{60}{0.3} +14.5) \frac{2.82^2}{2*9.81} = 10
f = 0.0560
Re =\frac{\rho v D}{\mu}
Re =\frac{10^2*2.82*0.3}{1.12*10^{-3}} =7.53*10^5
fro Re = 7.53*10^5 and f = 0.0560
\frac{\epsilon}{D] = 0.028
\epsilon = 0.028*0.3 = 0.0084