Answer:
100
Explanation:
Goal programming is an optimization technique that allows for multiple, normally conflicting objectives and then attempts to solve each goal sequentially to a satisfactory level. In goal programming, differential variables are being used.
Since the goal programming problem had two goals. Goal number 1 was to achieve a profit of $2,400 and goal number 2 was to have no idle time for workers in the factory. The optimal solution to this problem resulted in a profit of $2,300 and no idle time
This means that goal number 2 was achieved since the optimal solution resulted in no idle time. But goal number 1 was not achieved because a profit of $2300 was achieved in the solution instead of $2400.
Therefore, the value for the objective function for this goal programming problem = 2400 - 2300 = 100
Answer:
net pension expense (or revenue) under U.S.GAAP is $600
Explanation:
the past service cost included in the 2013 net pension expense ( or revenue) under U.S. GAAP is calculated below;
past service cost = { ( <u>increase PSC for vested employees</u>)
(remaining working life of vested employees)
+
{(<u> increase PSC for non-vested employee)</u>}
( remaining working life of non- vested employees)
past service cost = { $5000/10years) + ( $ 2000/20years)
past service cost = $500 + $100
past service cost =$600
Therefore the past service cost included in the 2013 net pension expense (or revenue) under U.S.GAAP is $600
Answer:
Each handbag must cost: $50
Explanation:
Goods
:
Bathing suits – Price = $75
Beach bags – Price = ?
At the optimal choice (means equilibrium condition)
,
Marginal utility of last bathing suit purchased = 300
Marginal utility of last beach bag purchased = 200
Our equilibrium condition is marginal utility of money expenditure of both the goods must be equal.
MU of Bathing suits ÷ Price of Bathing suits = MU of Beach bags ÷ Price of Beach bags
300 ÷ $75 = 200 ÷ Price of Beach bags
4 = 200 ÷ Price of Beach bags
Price of Beach bags = 200 ÷4
= $50
Each handbag must cost: $50
Answer with Explanation:
A "Centrally Planned Economy" refers to an economy where the government's authority affects the economic decisions of the business owners. This means that the business owners and the consumers do not have a say when it comes to their decisions regarding the supply and demand of the items.
This also means that the business owner cannot decide on what product he will be producing, including its process of production and distribution.
Additional Explanation:
Although the command economy signals a <em>lack of freedom for business owners,</em> it has some advantages as well. It results to <u>low unemployment level.</u> The government has the ability to set the number of workers that the business owners will hire in order to address the unemployment rate. Products and services that will be produced are all directed for <em>the good of the people</em>. It is not "profit-driven."
Answer:
What would your job need to include in order to make you feel satisfied?
Explanation: