answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
FinnZ [79.3K]
2 years ago
6

A candy store sells caramels and milk chocolate by the pound the table below shows the total cost in dollars for a pound of each

type of candy the store sells
Caramels: $10.28
Milk Chocolate: $13.85

How much more is the cost for 1 3/4 pounds of milk chocolate than the cost for 1 3/4 pounds of caramels?
Mathematics
1 answer:
MakcuM [25]2 years ago
5 0

The cost of 1\frac{3}{4} pounds chocolate milk is $6.25 more than the cost of 1\frac{3}{4} pounds of Caramel.

Step-by-step explanation:

Given,

Cost of one pound of Caramels = $10.28

Cost of 1\frac{3}{4} pounds of Caramel = 10.28*1\frac{3}{4}

Cost of 1\frac{3}{4} pounds = 10.28*\frac{7}{4}=\frac{71.96}{4}= \$17.99

Cost of one pound of chocolate milk = $13.85

Cost of 1\frac{3}{4} pounds = 13.85*1\frac{3}{4}=13.85*\frac{7}{4}

Cost of 1\frac{3}{4} pounds = \frac{96.95}{4}=\$24.24

Difference = 24.24 - 17.99 = $6.25

The cost of 1\frac{3}{4} pounds chocolate milk is $6.25 more than the cost of 1\frac{3}{4} pounds of Caramel.

Keywords: difference, multiplication

Learn more about multiplication at:

  • brainly.com/question/10414011
  • brainly.com/question/10483199

#LearnwithBrainly

You might be interested in
Ben is eating some pretzels and an entire small package of mustard as a snack. Based on
olasank [31]

Please consider the attached graph.

We have been given that Ben is eating some pretzels and an entire small package of mustard as a snack. We are asked to find the equation that represents the relationship between the number of pretzels  that Ben eats, x, and the total amount of sodium in his snack, y.

First of all, we will find the slope of the line using points (1,80) and (5,140).

m=\frac{140-80}{5-1}

m=\frac{60}{4}

m=15

Now we will use point-slope form of equation y-y_1=m(x-x_1), where m represents slope of line and point (x_1,y_1) is on the line.

We will substitute m=15 and coordinates of point (1,80) in above equation.

y-80=15(x-1)

y-80=15x-15

y-80+80=15x-15+80  

y=15x+65

Therefore, the equation y=15x+65 represents the relationship between the number of pretzels  that Ben eats and the total amount of sodium in his snack.  

7 0
2 years ago
James has 6 stamps in his stamp collection. Roy has 12 stamps in his stamp collection. James adds 2 stamps to his stamp collecti
hichkok12 [17]
8 to 12, or if simplified, 2 to 3
8 0
2 years ago
Q#1:The volume of a cube is 46656 cubic metres.Find the length of each side?
Lady_Fox [76]

Answer:

Step-by-step explanation:

1) To find the cube root of a number prime factorize

46656 = 2*2*2*2*2*2 * 3 * 3 * 3 * 3 * 3 * 3

\sqrt[3]{46656}=\sqrt[3]{2*2*2*2*2*2*3*3*3*3*3*3}  =2*2*3*3 = 36

Length of each side = 36 m

Q) i) -512 = (-8) * (-8)*(-8)

-512 is a cube number

v) -17576 = (-26) * (-26)*(-26)

        -17576 is cube number

3 0
1 year ago
It takes 45 minutes to drive to the nearest bowling alley taking city streets going
Savatey [412]

Answer:

21 minutes

Step-by-step explanation:

Given the following :

Taking CITY STREET:

Time taken to drive to nearest bowling alley = 45 minutes = 45/60 = 0.75 hours

Speed of travel = 30 miles per hour

Taking FREEWAY:

speed of travel = 65miles per hour

If the distance to bowling alley is the same along both routes, The time taken along FREEWAY will be :

.

Distance to bowling alley taking city center :

Speed = distance / time

30 mph = distance / 0.75 hour

Distance = 30 × 0. 75 = 22.5 miles

Since distance is the same :

Time taken along FREEWAY :

Time taken = distance / speed

Time taken = 22.5 / 65 = 0.3461538 hour

Converting to minutes :

0.3461538 × 60 = 20.769 minutes

= 21 minutes ( to the nearest minute)

7 0
2 years ago
Theresa rolled a number cube, number 1 through 6, two times
muminat

Answer:

B

Step-by-step explanation:

8 0
1 year ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Sal exercised by stretching and jogging 5 days last week.
    6·1 answer
  • I will give brainliest to anyone who gives me a correct answer
    15·1 answer
  • A bookstore owner has 48 science fiction books and 30 mysteries he wants to sell quickly. He will make discount packages with on
    7·2 answers
  • There is a strong positive linear correlation between rainful and the number of apples a tree produces. Does this mean that more
    6·1 answer
  • A rectangular box is to have a square base and a volume of 40 ft3. If the material for the base costs $0.36/ft2, the material fo
    15·1 answer
  • Which function has a range limited to only negative numbers?​
    14·2 answers
  • Students are asked to memorize a list of 100 words. The students are given periodic quizzes to see how many words they have memo
    5·1 answer
  • Whch expression could be used to change 8 kilometers per hour to meters per minute
    9·1 answer
  • A set of speakers costs $22 and songs cost $1.25 each. The sales tax rate is 7.5%. The expression 0.075(22 + 1.25s) can be used
    11·1 answer
  • There are 25 trees on the Jackson’s property. Twenty percent of the trees are oak trees. Which equation can be used to find the
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!