Clare would need 80 of fish, (1/3 of 240 is 80.)
Ian would need 200g of butter (If you find the amount of each ingredient needed for a one person-pie, and multiply them by the amount of people you need to feed, you will get your answer.)
We know that 80g of butter is used for 6 people, so by dividing 80 by 6, we know that for a one person-pie, you would need 13.33g of butter. Multiply 13.33 by 15 to find out how many grams of butter he would need for a pie for 15 people.
Answer:
13.30
Step-by-step explanation:
$79.80 / 6 hours = $13.30
Answer:
8
Step-by-step explanation:
(4+8)+6 = (6+4)+n
18 = 10+n
18-10 = n
n = 8
Question not correct, so i have attached the correct question.
Answer:
SE = 0.59
Step-by-step explanation:
The mean of the students height is;
x' = (53 + 52.5 + 54 + 51 + 50.5 + 49.5 + 48 + 53 + 52 + 50)/10
x' = 51.35
Now, deviation from the mean for each height;
53 - 51.35 = 1.65
52.5 - 51.35 = 1.15
54 - 51.35 = 2.65
51 - 51.35 = -0.35
50.5 - 51.35 = -0.85
49.5 - 51.35 = -1.85
48 - 51.35 = -3.35
53 - 51.35 = 1.65
52 - 51.35 = 0.65
50 - 51.35 = -1.35
Now, square of the deviations above;
1.65² = 2.7225
1.15² = 1.3225
2.65² = 7.0225
-0.35² = 0.1225
-0.85² = 0.7225
-1.85² = 3.4225
-3.35² = 11.2225
1.65² = 2.7225
0.65² = 0.4225
-1.35² = 1.8225
Sum of the squared deviations;
2.7225 + 1.3225 + 7.0225 + 0.1225 + 0.7225 + 3.4225 + 11.2225 + 2.7225 + 0.4225 + 1.8225 = 31.525
Let's divide the sum by the DF of n - 1 i.e 10 - 1 = 9.
Thus;
31.525/9 = 3.50278
Taking the square root of that gives us the standard deviation.
Thus;
s = √3.50278
s = 1.8716
Formula for standard error is;
SE = s/√n
SE = 1.8716/√10
SE = 0.59
Answer: .20 cents
Step-by-step explanation:
3.20/16=0.20