Answer: 9
Step-by-step explanation:
12 insulators = 183/4 hours
x = 281/8
x × 183/4 = 12 ×281/ 8
183x/4 = 6 × 281/4
183x / 4 = 1686 / 4
4 cancel out 4
183x = 1686
Divide bothside by 183
x = 1686/183
x= 9.21311
x = 9 approximately.
We know there is 330 mg of caffeine per 16-ounce serving. So if we want 8-ounce servings:
330 mg : 2 = 165 mg
Also we have to consume a maximum of 600 mg.
165 mg * 3 = 495 mg < 600 mg
165 mg * 4 = 660 mg > 600 mg
Answer: Someone could drink 3 full 8-ounce servings in a day and still stay below the limit.
Answer:
88
Step-by-step explanation:
Mean of five test = 85
Sum of five tests = 85*5 = 425
Mean of first three test =83
Sum of first three test = 83 * 3 = 249
Sum of 4th and 5th test scores = 425 - 249
= 176
Mean of his 4th and 5th test = 176/2 = 88
12s, you don’t have a value for s, so the problem can’t be fully solved but if you did you would multiply 12 by her speed
Hope this helps
Answer: Because the venn diagram works i donknow
Step-by-step explanation:
Go do your workk right with the diagram whatever it is